Triko Nedir?

Triko

Triko Nedir?

El Örgüsünden Trikoya

Annelerimizin, anneannelerimizin ellerinde, şişlerle ördükleri kazaklar, bugün triko dediğimiz örme türünün neredeyse her eve girmiş en yakından bildiğimiz örnekleridir. Şişler ne kadar kalınsa ortaya çıkan triko o kadar pofuduk olur ve şişler ne kadar inceyse ürün de o kadar ince olur. İşte bizim bugünlerde kullandığımız son teknolojilerle donanmış triko makinalarımız da, ördüğü ürünlerin kalınlığını aynı bu mantıkla ayarlıyorlar…

Tek fark anneannelerimizin bir ilmek attığı zaman içinde makinanın bir sürü ilmek atarak bir sırayı bir anda bitirivermesidir. Trikoda her ilmek bir sonraki sıranın ilmeğinin içine tutunur böylece örgüde devamlılık sağlanır.

Trikolar Yumuşak Huyludur

Trikonun dokusu ilmek esasına dayanır ve ilmeklerin hareket etmeye yatkın bir yapısı vardır.

Bir trikodan ne yapmasını istiyorsanız doğru iplik, doğru desen ve doğru kalınlık ile ördüğünüz sürece sizin için onu yapar. Ürünün kalıbına göre vücuda sarması isteniyorsa çok güzel sarar ve oldukça esnektir veya dökümlü ve bol durması gerekiyorsa gayet başarıyla vücudu içinde hiç sıkmadan özgür bırakırlar. Ve bunları yaparken öyle çok çok da kırışıp buruşmazlar. Bazı ince trikolar kırışmaya daha meyilli olabilir. O da onların yapılarının narinliği diyelim. Diyelim ki kırıştı, hiç sorun değil, çok hafif bir ütüyle düzeliverirler. Hatta bazısı katlanıp elle düzeltildiği zaman bile gayet derli toplu görünebilir. Yıkandıktan sonra elinizde düzelterek ve formunu vererek kurutursanız tamamen kuruduklarında ütü bile yapmanıza gerek kalmayabilir. Trikolar nefes alır İlmeklerin nefes alan yapısından dolayı vücudunuz giydiğiniz kumaşın içine hapis olmaz ve nefes alır.

Trikolar Serin de Tutar, Sıcak da Tutar

Bir trikoyu gevşek ilmekli olarak ve keten, pamuk gibi iplikler kullanarak ince makinede dokursanız, ilmeklerinden rahatça nefes alır ve üzerinize de yapışmadığı için sizi serin tutar.

Pamukla karışık veya değil, biraz da yünlü iplikler kullanırsanız ve biraz daha kalınca ve sıkı ilmekli dokursanız, işte o ilmekler yine nefes aldığı gibi, bu sefer vücut ısınızı içinde hapsederek sizi sıcak tutar, tıpkı bir termosun içindeki kahveyi sıcak tutması gibi.

Trikolar temiz havada dinlenmeyi ve nefes alarak kendini temizlemeyi severler

Bazı trikoları sık sık yıkamak yerine sadece havalandırmak temizlenmesinde işe yarar. Neden mi? Çünkü trikolar ilmek esasıyla örüldüklerinden nefes alırlar ve havalandırmak her zaman işe yarar.

Triko İpliğine Çok Şey Koyulabilir

Pamuklar, yünler, alpakalar, kaşmirler, ketenler, viskonlar… Hepsi trikoların içinde bulunabilir. Akrilik veya polyesteri pek sevmeyiz değil mi? Ancak bunları da bazen doğal ipliklerle karıştırmaya ihtiyacımız vardır. Bunun sebebi de, tabi ki trikonun dokusuna göre, doğal materyalin kullanımını, yani yıkanmasını, kurutulmasını, ütülenmesini kolaylaştırmak veya daha döküm vermek vs. olabilir. Biz bu karışımları en uygun oranlarda kullanmaya özen gösteriyoruz. Yani karışım öyle bir oranda olmalı ki hem ürünün doğal dokusundan uzaklaşılmasın hem de kullanım/bakım aşamasında ürün doğallığını koruyarak ilk tasarlandığı haline olabildiğince sadık kalsın.

Triko ile Neler Neler Yapabilirsiniz

Çok renkli jakarlar, dantel gibi ajurlar, çizgiler, burma burma saç örgüleri, üç boyutlu havasını veren kabartmalı desenler, birçok rengin bir arada olduğu intersia dediğimiz çok renkli desenler, neredeyse kumaş gibi dökümlü ve incecik dümdüz, pürüzsüz bir satıha sahip örgüler, çok kalın dağ kazakları, incecik tiril tiril elbiseler veya vücudu saran harika bir esneklikte elbiseler, ince kazaklar, cepli hırkalar, ceketler, montlar, atkılar, bereler, eldivenler, plaj kıyafetleri, çok şık pareolar, hatta sabahlık bile yapabilirsiniz.

Eviniz için mi? Tabi ki şahane battaniyeler, TV battaniyeleri, bebek battaniyeleri, servis takımları, masa örtüleri, yastık yüzleri ve hatta abajur yüzü bile yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak, iplik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte özel amaçlı kullanımlar için metal karışımlı ipliklerden çok çeşitli eşyalar üretilebilmektedir. Bunun iyi bir örneği gümüş karışımlı iplikten üretilen, antibakteriyel özellikli kumaş ve triko giysilerdir.

Triko, her zaman Hayatımızda yüzyıllardır var olan trikolar teknolojinin gelişmesi ile birlikte ek işlevler de kazanarak günlük yaşamımıza renk katmaya, soğuk kış günlerinde veya serin yaz akşamlarında bizi yansıtmaya devam edecek.

Etiket :

Paylaş:

Kategori

1989’dan beri sağlıkla nefes alan, her mevsime uygun trikolar ve penyeler yapıyoruz.

Arama

Çalışma Gün ve Saatleri

Arama Yap

(+90)212 289 80 14

Stilist Örme Sanayi Tic. Aş. & Copyright © 2021. All rights reserved

 Web Designer: Kaan Demirbay.